niedziela, 22 stycznia 2012

Platige image i WWAA wygrywają konkurs na koncepcje Muzeum Historii Polski

Wspólny projekt pracowni architektonicznej WWAA i Platige Image S.A. wygrał konkurs na koncepcję plastyczno-przestrzenną ekspozycji stałej Muzeum Historii Polski. Otwarta i pełna oddechu przestrzeń, wyposażona w nowoczesne technologie i animacje komputerowe posłużą stworzeniu fascynującej opowieści o historii Polski.

Priorytetem było nowatorskie podejście do tematu zarówno w sposobie aranżacji przestrzeni, jak i wykorzystania nowoczesnych technologii. Duży nacisk położyliśmy na jego komunikatywność, wizualną atrakcyjność i czytelne prowadzenie narracji.

Chcemy, by Muzeum Historii Polski stało się miejscem kultowym.

Chcieliśmy stworzyć projekt, który ma potencjał by przetrwać, mimo dynamicznej zmiany w percepcji młodego pokolenia oraz zawrotnego postępu technicznego.

Zaowocowało to stworzeniem na potrzeby projektu wielu rozwiązań, które sprawiają, że opowieść o 1000-letnich dziejach Polski staje się przejrzysta i porywająca – nie jest tylko suchym zapisem minionego czasu, ale historią, która wpływa na emocje zwiedzającego.

Jej wiodącym motywem jest „wolność”, idea najlepiej wyjaśniająca skomplikowane dzieje Polaków. Nie chodzi jednak o jednowymiarową wykładnię dziejów. Zwiedzający poznaje różne konteksty wolności rozumiejąc, wszystko co dobrego i złego wydarzyło się w naszej historii, wydarzyło się z powodu wolności – jej nadmiaru, braku i trudu walki o jej odzyskanie. Komunikujemy przez to, że „pragnienie wolności” napędzało, w różnym natężeniu, wszystkie dziedziny życia – kulturę, gospodarkę, naukę, edukację. Było motywacją potężnych operacji politycznych, jak i decyzji codziennego życia.

Przestawiamy akcenty, sygnalizując, że w tej opowieści ważniejsze od zapamiętania wybranych wydarzeń jest zrozumienie, czemu one służyły, jakie rodziły konsekwencje. Wychodzimy z założenia, że istotniejszym niż sposób prezentowania treści jest sposób, w jaki zwiedzający ją poznaje. Dzięki nowoczesnemu systemowi nawigacji zwiedzający będzie po trochu turystą, odkrywcą, komentatorem i uczestnikiem poznawanych wydarzeń.

Wyznaczając punkty milowe narracji, pragniemy nadać tej opowieści filmowy charakter. Chcemy w przestrzeni muzeum osiągnąć maksymalnie, jak to tylko możliwe efekt zaskoczenia, a zarazem poczucie ciągłości akcji.

Kluczem do zaprojektowania przestrzeni ekspozycji było znalezienie uniwersalnych form i symboli, które będą przenosić najważniejsze sensy historii Polski. Stąd nawiązanie do rozrzuconych na łące kamieni, gdy mówimy o polskich pradziejach, do kropli wody gdy mowa o chrzcie, perła z kolei symbolizuje najcenniejszy skarb I RP.

Z drugiej strony zależało nam aby przestrzeń nie przytłaczała, była otwarta i przyjazna. Chcieliśmy jej nadać lekkość jaką mają otwarte i nowoczesne galerie sztuki.
Koncepcję stworzyli Krzysztof Noworyta, Marcin Kobylecki i Jakub Jabłoński ze strony Platige Image oraz Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Boris Kudlicka ze strony WWAA.

To już drugie, zwieńczone sukcesem, przedsięwzięcie obu firm. Pierwsza współpraca związana była z polską prezentacją na EXPO w Szanghaju w 2010 roku. Do zaprojektowanej przez WWAA i Borisa Kudlicka przestrzeni pawilonu, Platige Image przygotowało trójwymiarową animację „Animowana historia Polski” oraz interaktywną instalację smoka. Pawilon Polski został nagrodzony srebrnym medalem za najbardziej kreatywną prezentację na EXPO 2010.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz